Spływy kajakowe Drawą

Drawa to najdłuższa rzeka Pojezierza Drawskiego. Ma ona 186 km długości i wypływa z jeziora Górnego, położonego 150m npm. w rezerwacie krajobrazowym „Dolina Pięciu Jezior”. W swoim górnym biegu płynie polodowcową doliną wśród wzniesień moreny czołowej, później przez Drawski Park Krajobrazowy, przepływa przez jezioro Drawsko, kilka mniejszych jezior, dążąc w kierunku zachodnim przepływa przez Złocieniec, i dalej do jeziora Lubie. Po ujściu z jeziora przebija się przez pasmo wzgórz morenowych płynąc wśród lasów. Ten odcinek charakteryzuje się wartkim niemal górskim nurtem i przepiękną scenerią. Następnie rzeka przedostaje się przez czynny obszar Poligonu Drawskiego. Ten odcinek zamknięty jest dla kajakarzy, chyba że dysponują specjalnym zezwoleniem.  W dolnym biegu przepływa przez Drawieński Park Narodowy.
W sumie Drawa przepływa przez 19 jezior i uchodzi do Noteci poniżej Krzyża na poziomie 28m npm. Spadek na szlaku wynosi 67 cm/km. Na przebycie całej Drawy potrzeba 8 dni (jednak warto poświęcić na to 2 tygodnie).
Trzykrotnie (w latach 1955-67) Drawą płynął Papież Jan Paweł II, wówczas ks. Karol Wojtyła. Dla upamiętnienia tego faktu szlak Drawy nazwano im. ks. Kardynała Karola Wojtyły. Szlak uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce.

Gościom naszego gospodarstwa szczególnie polecamy najciekawszy odcinek z jeziora Lubie przez otwartą część Poligonu Drawskiego. Jest to spływ 1-dniowy (na przebycie tego odcinka potrzeba 5-6 godzin). Na miejscu posiadamy kajaki i organizujemy spływy kajakowe. Zapewniamy również transport kajaków i uczestników spływu. Możliwe są też inne trasy, w tym przez zamkniętą część poligonu (po wcześniejszym uzgodnieniu).